06. 06. 2023

Don Saxo še drugič zapored šampion Slovenije

V Krškem potekala prva rejska dirka sezone

Don Saxo in Jože Sagaj sta ponovila lanskoletni uspeh

Vremensko muhasta prva junijska nedelja je na hipodromu Brege pri Krškem po nekaj letih premora znova ponudila rejsko dirko šampionat Slovenije, ki je bila včasih tradicionalno organizirana na skrajnem jugu države.

Na štartni listi se je zbralo 6 kasačev, med katerimi jih je polovica že okusila rejsko slavje - Don Saxo in Ciara TP sta lani osvojila šampionat oz. jesenski kriterij, Magic Look pa je jesenski kriterij osvojil pred dvema letoma.

Prvi predtek je romal v roke Premala MS, ki je že vse od novega leta v odlični formi. S časom 1:16,3 je za desetinko premagal branilca naslova, tretji je bil v zadnjem času vse boljši Planet. Ciara TP, ki je konec lanske in v začetku letošnje sezone serijsko zmagovala, se prvič v več kot 10 nastopih ni uvrstila med prve tri, končala je četrta. Peti je bil Magic Look, na šestem pa polovico šampionata končal Iron Road.

V drugem teku so se stvari postavile na glavo. Don Saxo je izkoristil odličen start in prevzel vodstvo, ki ga je suvereno obdržal do konca in slavil s časom 1:14,9, s tem pa osvojil tudi skupno lovoriko, svojo drugo zaporedno. Kot druga je končala Ciara TP, kar je v skupnem seštevku zadostovalo le za tretjo stopničko, Premal MS je po taktični smoli drugi tek končal šele kot četrti, skupno pa je vendarle zadržal vsaj drugo mesto.

Skupno je četrto mesto osvojil Magic Look (tretji v finalnem teku), peto pa s petim mestom v drugem teku Planet. Iron Road je bil šesti.

podelitev nagrad zmagovalcem sampionat slovenije

Najboljši v Šampionatu Slovenije (foto: Staš Rudolf)

Urban Kronos osvojil Marsov memorial

Najhitrejši čas dneva je postavil domači as Urban Kronos, ki zadnje leto blesti predvsem na italijanskih stezah. Kljub menjavi voznika tik pred zdajci, na koncu je za njim sedel Mitja Slavič, je dosegel najboljši čas dneva 1:13,9 in slavil pred Cristofaro Sanom ter hlevskim kolegom Black Rock Gloryjem.

urban kronos in ekipa

Zmagovalca memorialne dirke Marjana Marsa, Urban Kronos in Mitja Slavič. (foto: Staš Rudolf)

S tem so Marsovi še enkrat več osvojili cenjeni pokal v memorialni dirki za svojega očeta Marjana, uspeh pa so dopolnili še z zmago Moonstona v dirki povratnikov. Izkušeni švedski žrebec je bil v svoji ligi, konkurente pa je premagal za skoraj 5 sekund, česar na slovenskih hipodromih praktično ne pomnimo. Ostali povratniki proti njemu niso imeli praktično nobenih možnosti.

Krstna zmagovalca in serijska zmagovalca

V preostalih dirkah smo videli dva zmagovalca, ki v letošnji sezoni še mista okusila poraza. Mon Ami Peški je z Ajdo Gorenc za drugo zmago leta premagal odličnega triletnika L'Nesto in dosegel čas 1:16,1.

5. dirka zamgovalec mon ami peski in ajda gorenc

Zmagovalec Mon Ami Peški in voznica Ajda Gorenc. (foto: Staš Rudolf)

Še tri desetinke hitrejši je bil v zadnji dirki Night Dancer, ki ostaja nepremagan že četrto dirko zapored, tokrat pa je imel največ dela s sijajno 4-letnico Jerco.

Do prve zmage kariere je v tudi prvem nastopu pritekla 4-letna Romina KP, medtem ko je prav tako krstno zmago, a v petem nastopu kariere, dosegel 3-letni Umar.

V dirki ponijev je bila tokrat najboljša Brina Gorenc s svojo poni kobilco Brino. Drugo mesto sta osvojili Neja Zorko in Di Di, tretje pa Luka Stražar in Jadranka.

moonstone

Moonstone in Luca Talpo, zmagovalca dirke povratnikov. (foto: Staš Rudolf)

uros predan romaina kp 2. dirka 1

Romina KP in Uroš Predan, zmagovalca 2. dirke. (foto Staš Rudolf)

uros predan romaina kp 2. dirka

Uroš Predan. (foto: Staš Rudolf)

don saxo start 1. teka sampionata slovenije

Start 1. teka Šampionata Slovenije. (foto: Staš Rudolf)

premal ms in don saxo

Premal MS in Don Saxo. (foto: Staš Rudolf)

4. dirka

Prvi krog 4. dirke. (foto: Staš Rudolf)

4. dirka finis

Cilj 4. dirke in zamagovalec Umar in Janez Hrovat. (foto: Staš Rudolf)

5. dirka miha frelih in daikala rek

Uvod 5. dirke. (foto: Staš Rudolf)

6. dirka urban kronos in mitja slavic

Urban Kronos in Mitja Slavič. (foto: Staš Rudolf)

urban kronos in mitja slavic

Urban Kronos s pregrinjalom za zmagovalca. (foto: Staš Rudolf)

podelitev nagrad zmagovalcem sampionat slovenije 1

Šampionat Slovenije, podelitev nagrad najboljšim. (foto: Staš Rudolf)

don saxo 1

Don Saxo s pregrinjalom za zmagovalca v Šampionatu Slovenije. (foto: Staš Rudolf)

joze sagaj

Jože Sagaj, voznik zmagovalca in novega šampiona Slovenije Don Saxoja. (foto: Staš Rudolf)