Nove situacije so za konja manj stresne, če ima trden odnos z lastnikom.
Vsi, ki se ukvarjamo s konji, vemo, da je vez med konjem in njegovim človekom lahko izjemno močna. Medsebojno zaupanje, ki se vzpostavi ob pravilnem delu, lahko pozitivno vpliva na konjevo sposobnost učenja in napredovanja.
Nedavna raziskava je potrdila, kar vestni lastniki konj že vemo – nove situacije so za konja manj stresne, če ima trden odnos z lastnikom in zaupanje v ljudi. Za razliko od drugih domačih živali je pri konjih precej bolj pogosto, da v svojem življenju zamenjajo več lastnikov. Prav tako ima povprečen konj v vsakdanjem življenju opravka z več kot le eno osebo – z oskrbnikom, jahačem, lastnikom, trenerjem ...
Od konj se tako pričakuje, da se bodo pravil lepega vedenja držali ne glede na to, kdo drži povodec. Tako kot ostale udomačene živali se je tudi konj tekom zgodovine naučil izjemno učinkovite komunikacije z ljudmi. Njihova sposobnost zaznavanja človeških čustvenih stanj in branja telesne govorice je konjem omogočila, da so iz delovnih živali postali človekovi partnerji, tako s športnega kot z ljubiteljskega vidika.
Besedilo in foto: Katja Porenta EEBW
Več preberite v novi številki Revije o konjih.