Seminar je bil zasnovan tako, da so dopoldanskem času najprej potekala teoretična predavanja. Predavanja za sodnike je vodil Péter Hanságy, trenerji in inštruktorji, ki so se jim pridružili tudi jahači, pa so se izobraževali pod vodstvom Lare Geding. Poudarek je bil na celostnem »managementu« konja in jahača, od oskrbe konja, načrtovanja treningov, priprav na tekme do oblikovanja življenjskega sloga jahača. Udeleženci so na predavanjih dobili številne naloge, na primer pripraviti natančen tedenski načrt treningov ter ga v pisni in grafični podobi predstaviti skupini. »Lara nas je potisnila iz naših varnih mehurčkov in cone udobja, nas izpostavljala ter s tem na koncu dosegla svoj cilj – da smo začeli funkcionirati kot celota. Tovrstna izobraževanja so odlična priložnost za medsebojno sodelovanje in povezovanje,« je predavanja za trenerje povzela Vesna Bitenc.
Popoldne je sledil praktični del, v katerem so se sodniki, trenerji in jahači ukvarjali s posameznimi deli dresurnih nalog.
Skozi seminar se je vseskozi poudarjal pozitiven odnos do celotnega učnega in trenerskega procesa. Trener jahaču daje pozitivne spodbude za spremembe in ne kritike, ki posledično pri jahanju pripeljejo do pojava točno te kritizirane napake. Po odjahani nalogi sta se tako jahač in trener pogovorila, vsak je najprej povedal, kaj je bilo pri jahanju dobro, nato pa izpostavil še, kaj bi bilo lahko bolje. Za kritiko in naštevanje napak pri tovrstnem treningu ni prostora. S tem so bili tudi jahači vzpodbujeni, da so razmišljali o svoji nalogi in svojem jahanju, da niso le mehanično sledili navodilom trenerjev.
Več o vtisih s seminarja FEI Solidarity lahko preberete v majski številki Revije o konjih.
Besedilo: Sara Primec
Foto: Marko Vitas, KZS
PREBERI CEL ČLANEK V TISKANI EDICIJI
REVIJE O KONJIH