Pasma Marwari izvira iz regije Marwari v Radžastanu, največji zvezni državi v severozahodni Indiji. Kljub eleganci, nenavadnemu izgledu in vsestranski uporabnosti je bila pasma z večstoletno tradicijo reje sredi prejšnjega stoletja spregledana do te mere, da je bil njen obstoj postavljen na kocko.
Izvor pasme marwari ni povsem jasen. Predvideva se, da se je pasma razvila iz bojnih konj tamkajšnjih plemen, ki so jih v 16. stoletju križali s konji turkomenskega tipa – te so na območje Indije pripeljali zavojevalski Moguli.
Zgodovina prednikov pasme marwari sega v čas Rathorejev, vladarjev pokrajine Marwar v Radžastanu. Sredi neprijaznega puščavskega okolja so bili konji ključnega pomena za preživetje plemena. Že v 12. stoletju so tako Rathoreji sledili strogim selektivnim postopkom vzreje, ki je temeljila na trdnosti in vzdržljivosti njihovih konj. V tistem času so konji veljali za božanska bitja, zato so jih smeli jahati le člani pomembnejših vladarskih in bojevniških družin. Konji so bili za Rathoreje v prvi vrsti spremljevalci v boju, pasma pa je skozi številne bitke in vojne razvila zvest in pogumen značaj. Rathoreji so verjeli, da lahko marwarski konj bojišče zapusti le pod enim od treh pogojev: zmaga, smrt ali prenos svojega ranjenega jezdeca na varno.
Več preberite v aprilski številki Revije o konjih.
Besedilo: Sara Primec